Poszukując informacji o ŁZS tuż po tym, gdy oficjalnie miałam postawioną diagnozę, natrafiłam na wzmiankę o ciemieniusze. Tę notkę chciałabym poświęcić właśnie jej i jej powiązaniu z ŁZS.
źródło: http://sposoby-na-ciemieniuche.manifo.com/ |
Ciemieniucha objawia się podobnie jak ŁZS. Skóra głowy robi się sucha, pojawiają się białe łuski, które z czasem żółkną, W przeciwieństwie do łuski ŁZS-owej, ta przy ciemieniusze nie swędzi ani nie piecze. Sugeruje jednak wystąpienie stanu zapalnego. Podobnie jak ŁZS ma tendencje do nawrotów.
Ciemieniucha u większości dzieci zanika po ukończeniu pierwszego roku życia.
Jeśli stan zapalny skóry rozprzestrzenia się ma dalsze partie głowy, na twarz bądź nawet na klatkę piersiową, możemy już mówić o dziecięcym łojotokowym zapaleniu skóry. Może ono przybrać również tzw. zmian pieluszkowych. Wtedy stan zapalny w postaci łuszczących się plam dotyka okolic intymnych: podbrzusza, genitaliów oraz pachwin.
U starszych dzieci - powyżej pierwszego roku życia - ŁZS przejawia się już w formie zbliżonej do ŁZS u dorosłych. Stan zapalny prowadzi do zakażenia drożdżakami, a dotyka owłosioną skórę głowy, twarz, górną część tułowia i klatki piersiowej lub zgięcia stawowe.
Skąd u noworodków ciemieniucha?
Istnieje hipoteza, jakoby przyczyną ciemieniuchy była przesadna produkcja łoju (dziecko usuwa hormony matki ze swojego organizmu) oraz nadmierne rogowacenie skóry głowy. Połączenie tych dwóch fizjologicznych procesów daje objawy ciemieniuchy.
Domowe sposoby na usunięcie ciemieniuchy:
- stosowanie szamponów dziecięcych (bez drażniących detergentów) i wyczesywanie szczotką z miękkim włosiem łuski
- nasmarowanie główki dziecka oliwką (sama stosuję - polecam Babydream z olejem jojoba) na 15-30 minut przed kąpielą, dla wzmocnienia efektu można założyć na główkę przewiewną czapeczkę
- do mycia głowy można użyć otrąb pszennych lub płatków owsianych namoczonych w wodzie - działają jak peeling, mają działanie łagodzące i zmiękczają naskórek.
W leczeniu ciemieniuchy należy być cierpliwym i konsekwentnym. Jeśli jednak po zastosowaniu wszystkich domowych metod (kuracja 7-10 dni) zmiany nie ustąpią, należy zgłosić się do dermatologa.
Dziękuję :)
OdpowiedzUsuńTen szampon ma bardzo przyjemny skład - delikatnie złuszczający kwas salicylowy (moja skóra też go lubi) i delikatny detergent, na dodatek bez parabenów i innych takich paskudztw :)
I najważniejsze, że poradził sobie z ciemieniuchą :)
jak czesto stosujesz te oliwke babydream?
OdpowiedzUsuńWitaj,
OdpowiedzUsuńspotykam się bardzo często w sieci z informacjami dotyczącymi tego, że zwykłymi oliwkami ciemieniuchy smarować niemożna bo to tylko pogarsza sprawę, więc w końcu już niewiem.. :-)
Co do sposobu z płatkami z pewnością spróbuję, taki naturalny peeling z balsamami bogatymi w emolienty może sprawdzić się całkiem fajnie!
U nas po Baby capie schodzi, szybciej niż myślałam. U koleżanki zniknęła ciemieniucha wciągu 8 dni, przynajmniej tak mówiła. Natomiast o olejuszce słyszałam, że nie działa i ma nieciekawy zapach.
OdpowiedzUsuń