czwartek, 13 marca 2014

Moje 4 sposoby na pozbycie się łuski

Często spotykam się w mailach z pytaniem o to jak się pozbyć tych grudek, strupków, łupieżu czy kuleczek na końcach włosów (czopów łojowych). Wszystkie powyższe określam wspólnym mianem łuski, nadmiarowego naskórka, łupieżu tłustego. Postanowiłam zebrać w jednym miejscu 4 sposoby (i jedną modyfikację dla Pomysłowych Dobromirów), które stosuję w zależności od czasu, środków i natężenia zmian.

Oliwka Salicylol
Jednocześnie uwielbiam ją jak i nienawidzę. Uwielbiam za działanie: nie tylko złuszcza łuskę (5% kwasu salicylowego), ale również nieco hamuje przetłuszczanie skóry głowy. Z tego powodu nie można jej stosować częściej niż raz w tygodniu, bo może wysuszyć i wtedy wszystkie wysiłki pójdą na marne. Uwielbiam ją także za olej rycynowy, który jest jej bazą - moje włosy bardzo się z nim lubią, chętniej po nim rosną i się błyszczą. Nie polecam jednak używać oliwki na długość włosów, gdyż kwas salicylowy może włosy wysuszyć. Nie lubię Salicylolu za problematyczne rozprowadzanie po skórze głowy - olej jest bardzo tępy. Słyszałam jednak, że podgrzany smaruje się dużo lepiej. Na efekty działania oliwki należy poczekać 2 godziny.

*Modyfikacja:
Zamiast gotowej oliwki z apteki można stworzyć swoją własną oliwkę złuszczającą, na bazie innego oleju, jak choćby kokosowego, słonecznikowego albo sojowego. Kwas salicylowy można dostać w każdym internetowym sklepie z półproduktami. 
Można też zastąpić salicyl mocznikiem, jednak on nie rozpuszcza się w olejach tak dobrze. Z mocznika można stworzyć żel, który potem wzbogacimy według własnego uznania, bądź można przejść się do apteki po...

Cerkogel
Dla tych, którzy nie chcą się babrać w olejach bądź cierpią na nadwrażliwość na salicylany, a jednocześnie zmagają się z silnym złuszczaniem skóry. Cerkogel to żel z mocznikiem; w zależności od stężenia działa nawilżająco (10) bądź złuszczająco (30). Na efekt w postaci złuszczonej skóry głowy czekamy jedynie 30-40 minut. Potem można umyć głowę, bądź chwycić za szczotkę z miękkim włosiem i wyczesać łuskę. Preparat, wg producenta, nie obciąża włosów, nie miałam jednak okazji tego sprawdzić, więc nie potwierdzam a informuję.

Oleje
O tym, że można skórę głowy oczyszczać z łuski przy pomocy jedynie olei, już kiedyś pisałam, pozwólcie więc, że nie będę raz jeszcze tego samego pisać: KLIK!
Powtórzę tylko, że w moim przypadku najskuteczniejsze są oleje kokosowy, sojowy i słonecznikowy. Olej na skórze najlepiej pozostawić na całą noc.
Wklejałam to już raz, wkleję i drugi: tabela wnikania olei według zawartości kwasów tłuszczowych na blogu Czarownicującej - przypominam, że nas łojotokowców najbardziej interesują oleje z drugiej grupy! :)

Na koniec przypomnę swój ostatni sposób, który również może się komuś przydać:
Złuszczanie + nawilżanie

Na koniec foteczka, mająca uświadomić tym, którzy jeszcze nie wiedzą jakie to ważne, że złuszczanie jest potrzebne nie tylko skórze ale też i włosom. Przyjrzyjcie się, widzicie te małe dziurki? Tyle miejsca dostaje włos - jest bardzo dokładnie oblepiony. A to może powodować wypadanie włosów, nie tylko na skutek ich "uduszenia". Po ataku drapania też możemy się z pożegnać z kilkoma włosami, głównie dlatego, że były mocno przylepione do łuski.
Żebyście mogli sobie wyobrazić skalę - ten fragment ma około 5mm długości.

Znacie jeszcze jakieś sposoby na łuskę? :)

18 komentarzy:

  1. Właśnie muszę pozbyć się łuski u 7-letniej córki. Parę lat temu u syna pozbyłam się jej za pomocą szamponu Nizoral.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czarne mydło babuszki Agafii usunęło mi 100% łuski łuszczycowej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zluszczanei i nawilzanei to metoda dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. ja stosuję teraz Squamax i też daje radę:)

    OdpowiedzUsuń
  5. A co ile można stosować Cerkogel 30?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Producent nie podaje takiej informacji. Ja stosowałam nawet przed każdym myciem i było dobrze :)

      Usuń
    2. Nie mam ŁZS, ale trycholog stwierdziła u mnie łupież tłusty. Czy mogę sposować ten Cerkogel np. raz w tygodniu na własną rękę czy muszę się skonsultować np. z dermatologiem?

      Usuń
    3. Jeśli czasami na skórze głowy pojawia Ci się coś, co należy złuszczyć, to jak najbardziej Cerkogel się przyda. Myślę, że konsultacja z lekarzem nie jest tu konieczna, chociaż oczywiście przy najbliższej wizycie wypadałoby lekarza o fakcie używania Cerkogelu poinformować ;)

      Usuń
  6. A kwasy owocowe coś zdzialają?

    OdpowiedzUsuń
  7. a można uzywac przy karmienu piersią ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jestem pewna o którym sposobie myślisz, ale zawsze warto spytać w aptece :)

      Usuń
    2. W aptece nie chcą brać odpowiedzialności, zostaje czekać na wizytę u dermatologa ;-)

      Usuń
  8. Karmie piersia,niestety przypadlosc powrocila sprzed ciazy.przed ciaza uzywalam Diprosalicu-rewelacja,likwidowal luski juz od 1 uzycia.cena ok 40zl za 30ml-lek na recepte.podczas karmienia nie mozna go stosowac,podobnie olejku salicylowego,nawet rycynowego.jedyne co dopuszczalne to preparaty na ciemieniuche,w tym cerkozel ale ten 10proc.mi pomaga ale trzeba stosowac co najmniej tydzien dzien w dzien.

    OdpowiedzUsuń
  9. Jestem dwa dni poz spróbowaniu oliwki salicylol i jestem mega zaskoczona! Wszystko zniknęło, skóra nabrała naturalnego kolorytu.
    Mam tylko pytanie jakie macie sposoby na umycie włosów po zabiegu.
    Ja musiałam 3 krotnie myć, żeby w końcu pozbyć się tłustych włosów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super :)
      Ja trochę dłużej trzymam szampon na włosach, czasami też na ostatnie 30 minut siedzenia z oliwką nakładam na włosy maskę. Maska emulguje olej, dzięki czemu łatwiej będzie zmyć olej :)

      Usuń