Popełniłam kiedyś notkę o łusce, w której opisywałam pielęgnację skóry głowy opartą na olejach. Jednak zdarzają się osobniki (w tym ja), które są wybitnie leniwe i wcieranie, smarowanie i trzymanie olejów pod czepkiem i ręcznikiem nie zawsze im pasuje. I dla nich dzisiejsza notka :)
Z łupieżem mamy do czynienia wtedy, gdy nasz naskórek łuszczy się zdecydowanie zbyt szybko. Normą jest, gdy proces złuszczania i regeneracji trwa około 28 dni. Przy łupieżu ten proces trwa zaledwie 7 dni.
Jak już pewnie wiecie, powstawanie łupieżu zawdzięczamy drobnoustrojom Malassezia furfur, które posiadają enzymy rozkładające lipidy.
W walce z łupieżem stosujemy preparaty, których działanie opiera się na:
- zmniejszeniu populacji drożdżaków (przeciwgrzybicze)
- zmniejszeniu proliferacji naskórka, czyli wydłużeniu procesu odbudowy naskórka (cytostatyczne)
- usunięciu nadmiaru naskórka (keratoliczne)
Należy również pamiętać, by ograniczyć środki pozbawiające skórę głowy naturalnego płaszcza lipidowego. Skóra nie lubi takiego stanu rzeczy i rozpaczliwie próbuje wrócić do stanu wyjściowego, produkując przy tym jeszcze więcej lipidów. A drożdżaki ucztują...
Preparaty przeciwgrzybicze
Zadaniem preparatów przeciwgrzybiczych jest zlikwidowanie drożdżaków z rodzaju Malassezia sp., co prowadzi również do usunięcia łupieżu.
Ketokonazol, Flutrimazol, Klotrimazol
- pochodne imidazolu, hamujące syntezę ergosterolu, niezbędnego w biosyntezie błony komórkowej drobnoustroju, co wpływa na jej przepuszczalność i prowadzi do jej obumarcia.
Pirytionian cynku
- zaburza syntezę błony komórkowej. Jest związkiem lipofilnym, co sprawia, że dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Na tym właśnie opiera się jego działanie przeciwgrzybicze - pozostaje związany w warstwie lipidowej skóry i dzięki temu działa długofalowo, nawet w okresach, gdy nie stosujemy już szamponów z tym składnikiem.
Siarczek selenu
- hamuje rozwój drobnoustrojów z rodzaju Malassezia sp., spowalnia podziały komórek naskórka, hamując ich szybsze złuszczanie.
Klimbazol
- ogranicza rozwój drożdżaków Malassezia sp., przywracając naturalną mikroflorę skóry głowy.
Pirocton olaminy
- składnik przeciwgrzybiczy i przeciwbakteryjny, spowalnia proces odnowy naskórka.
Crotamiton
- przeciwgrzybiczy i przeciwświądowy.
Kwas undecylowy
- działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe.
Itrakonazol
- są doniesienia o próbach stosowania doustnego u pacjentów z ŁZS, opornym na leczenie miejscowe.
Preparaty cytostatyczne
Zadaniem tej grupy związków jest "uspokojenie" skóry głowy, spowolnienie podziałów naskórka i również - zlikwidowanie łupieżu. Działają jednak na objawy, a nie na przyczynę łupieżu, dlatego po odstawieniu tego typu leków zdarzają się nawroty łupieżu.
Ichtiol
- w mniejszych stężeniach ma działanie odkażające, przeciwzapalne i keratoplastyczne (stymuluje odbudowę naskórka); w wyższych działa redukująco i pobudza wchłanianie nacieków.
Pirocton olaminy
Siarczek selenu
Preparaty keratoliczne
Zadaniem tych składników jest złuszczenie nadmiarowego naskórka i umożliwienie dalszej pielęgnacji skóry głowy, w tym jej nawilżenie.
Dziegieć
Kwas salicylowy
- w niższych stężeniach ma działanie jedynie przeciwświądowe i odkażające; w wyższych - powyżej 5% - działanie złuszczające.
Rezorcyna
- działanie redukujące i złuszczające w stężeniu 10-20%. Składnik niektórych farb do włosów (!).
Mocznik
- ułatwia przenikanie innych składników do skóry głowy, wykazuje działanie keratoliczne i nawilżające.
Środki naturalne w walce z łupieżem
Biosiarka
Dziegieć
Taniny i terpeny
- do walki z łupieżem w jego łagodnej postaci, bądź jako kontynuacja leczenia. Znane są wyciągi z czarnej rzepy, rukwii, pączków topoli, nasturcji. Stosuje się też ekstrakty z: kwiatów arniki górskiej, liści bluszczu, pokrzywy zwyczajnej, brzozy brodawkowatej, ziela bylicy boże drzewko, liści i ziela szałwii, jemioły pospolitej, ziela i kwiatów krwawnika pospolitego, korzenia łopianu większego, kłącza tataraku zwyczajnego. Można również w nich spotkać surowce na bazie gryki i jałowca - stosowane w stężeniu 5-20% zmniejszają wydzielanie łoju i hamują wypadanie włosów.
- w przypadku łupieżu suchego polecane są olejki geraniowy, sandałowy, lawendowy, rozmarynowy.
Natomiast walkę z łupieżem tłustym, łojotoku skutecznie mogą wspomagać olejek rozmarynowy, cytrynowy, lawendowy. Skuteczny w obu przypadkach jest olejek z drzewa herbacianego.
Więcej na temat: