czwartek, 22 sierpnia 2013

Sposób na Polytar - kilka informacji

Kiedy z aptecznych półek zniknął szampon Polytar, wielu łojotokowców, w tym i ja, rozpoczęło poszukiwanie jego odpowiednika. W międzyczasie pojawiła się informacja, że szampon wycofany został, ponieważ zawierał uznany za rakotwórczy dziegieć węglowy. Podobny los spotkał dużo wcześniej szampon Denorex (ktoś pamięta? najpierw go wycofali, potem wrócił ze zmienionym składem, żeby w końcu znowu zniknąć...). Poszukiwania trwały, aż tu nagle na Wizażu pojawiły się wpisy, że w niektórych aptekach odtwarzane są zamienniki Polytaru. W końcu również na moim blogu pojawił się komentarz z namiarami na taką aptekę. Odnalezienie adresu e-mail Apteki Bliskiej w Warszawie na ulicy Jagiełły 4/U1 nie było takie trudne, postanowiłam więc skontaktować się mailowo i dowiedzieć kilku rzeczy :)

1. Mieszkam dość daleko od Warszawy, czy jest możliwość wysyłki zrobionego w aptece szamponu?
Tak. Jest to co prawda nie do końca prawidłowe, ale ze względu na szczególne dobro Pacjentów oraz to że lek jest wyjątkowo stabilny - idziemy na rękę i wysyłamy. Płatność wtenczas za pobraniem lub przelew na konto (przesyłka ok 14zł, paczka priorytet).

2. W jaki sposób mogę dostarczyć receptę? Wysyłka pocztą czy może wystarczy sam skan?
Proszę o wysyłkę oryginału recepty pocztą. Niestety zdarzyły się przypadki gdy Pacjenci przesyłali skany a zapominali, że i tak potrzebny jest oryginał recepty i go potem nie dosyłali.

3. Czy odtwarzany w aptece szampon ma taki sam skład jak oryginalny Polytar? Słyszałam, że jest mocniejszy - zawiera jakieś inne składniki niż te w oryginalnym Polytarze?
Skład jest dostosowany do obowiązującej sytuacji w zakresie substancji dozwolonych przy produkcji leków w aptece. Podaję poniżej. Działa mocniej wg opinii wielu Pacjentów gdyż zawiera, wzmacniający działanie smół kwas salicylowy oraz smoły pełne - nie odbarwiane.
Skład recepty robionej:

Rp.
Pix liq. Pini 0,625
Pix Litanthracis 0,625
Oleum ricini 25,0
Sapo kalinus 87,5
Ac. salicylicum 7,0
Ethanolum 50% ad 250,0
M.f. sol.

Stężenie etanolu można zwiększyć do 70% lub zmniejszyć do 30%.
Leku powstaje 250g i rozcieńcza się go za każdym razem w pojemniczku na mocz 5ml i dopełnia wodą do 100ml. Taką mieszaninę stosuje się na głowę.
250g to maksimum możliwości w tym przypadku ze względu na szczegółowe przepisy dotyczące etanolu w leku.
4. Czy receptę może wystawić lekarz pierwszego kontaktu (rodzinny) czy musi to być koniecznie dermatolog?
Receptę może wypisać każdy lekarz. Jeśli będzie miał podpisaną umowę z NFZ oraz gdy Pacjent jest ubezpieczony, wtedy lek jest refundowany i opłata wynosi 8zł. Gdy 100% wtedy ok 50zł.

5. Co powinno się znaleźć na recepcie?
Podany powyżej skład.
Stężenie etanolu ustala lekarz i musi wpisać to na recepcie.
Pacjent nie ma żadnego wpływu na zawartość składników gdy są już zapisane w recepcie.
Ewentualne sugestie może Pacjent przedstawiać lekarzowi podczas wizyty.
Receptura została zestawiona przeze mnie i nie jest znana wszystkim lekarzom. Dlatego nie należy oczekiwać, że lekarz, do którego Pacjent uda się po receptę, będzie w pełni współpracował jeśli chodzi o jej wypisanie. Może stwierdzić, że tego nie zna i bać się wypisać. Na to nikt nie będzie miał wpływu.
Składów leków robionych są miliony i wciąż powstają nowe. Tworzą je farmaceuci i lekarze.
Moc etanolu lekarz dobiera w zależności od stopnia przesuszenia skóry. Jeśli jest dramatycznie sucha, wtedy zdecydować powinien się na niższe stężenie. Jeśli skóra nie jest aż nadto wysuszona - wtenczas mogą być zastosowane wyższe stężenia, zwłaszcza przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy.

I jeszcze tutaj kilka przepisów, w tym ten opracowany przez Aptekę (post #17)
Brzmi wspaniale! Wystarczy udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o receptę. Następnie skontaktować się z Apteką Bliską mailowo albo telefonicznie (mail: warszawa.jagielly4@bliskaapteka.pl, telefon: 22 241 19 11 i zamówić szampon. Koszt szamponu już z wysyłką to ok. 22 zł. Należy tylko pamiętać o wysłaniu recepty pocztą (z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej listem poleconym, bo nie zaginie) i już po kilku dniach możemy umyć głowę nowym Polytarem. Poza tym wydaje się bardzo wydajny ze względu na konieczność rozcieńczania leku.
Mało tego, Apteka Bliska ma swoją stronę na facebooku: https://www.facebook.com/Aptekabliskaursus gdzie podawane są aktualności różnego rodzaju z zakresu naszej produkcji leków. Poza Polytarem w aptece można wykonać maszynowo leki z antybiotykami, do oczu, ziołowe i z gotowymi preparatami.

W razie pytań odnośnie zamiennika Polytaru zachęcam do kontaktowania się z Apteką Bliską.
Zaciekawione?
A może któraś z Was już zamówiła robiony w aptece szampon i mogłaby napisać o nim kilka słów?

AKTUALIZACJA
Z przykrością muszę Was poinformować, że dostałam informację, iż od dnia 24.11.2013 apteka Bliska przy ul. Jagiełły 4 w Warszawie nie wykonuje już specjalistycznych leków smołowych m.in. nie odtwarza szamponu Polytar(r).
Pan, który zajmował się odtwarzaniem receptury Polytaru zmienił miejsce pracy, od dnia 01.12.2013 można go znaleźć pod adresem:
Apteka Latoszek
ul. Gołębia 26 lok. 4B
05-807 Podkowa Leśna
Ewentualne zamówienia od grudnia proszę adresować na powyższy adres :)

AKTUALIZACJA
Z przykrością aktualizuję tę notkę nową o informację - Pan Łukasz, zajmujący się odtwarzaniem szamponu Polytar wyjechał za granicę i nie będzie się zajmował recepturą.
Wg jego informacji, żadna inna apteka nie podejmuje się wykonania odpowiednika Polytaru.

Jest mi smutno.

16 komentarzy:

 1. tak całkiem niedawno kupiłam go na moim zadupiu

  OdpowiedzUsuń
 2. czyż Internet nie jest cudownym wynalazkiem?

  OdpowiedzUsuń
 3. Też u mnie ktoś o tym napisał, ale nie podjęłam tego tematu, bo (odpukać) ŁZS mi się uspokoiło, a przynajmniej nie jest to stan wymagający Polytaru...który awaryjnie jeszcze posiadam.
  Ciekawie mnie jednak o co chodzi z receptą? Lekarz ma napisać recepturę którą podałaś w tekście, tak? A etanol? Bo jednak 70 a 30% to różnica. Jak on dopasowuje? I będzie wiedział jak to wpływa na działanie szamponu? No bo skoro wie, to w teorii powinien znać taką recepturę i nie dramatyzować (jak mój), że Polytar wycofali.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest dobre pytanie i przyznam się, że nie wiem. Dopytam i uzupełnię :)

   Usuń
 4. A ja jestem mało zorientowana w aptecznych tematach, ale nasuwa mi się takie pytanie. Skoro lekarz wypisze receptę na szampon który ma zastać zrobiony, to czy nie można zlecić zrobienia tego szmponu wg. tej recepty w jakiejkolwiek aptece? Musi to być apteka warszawska?

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja jestem mało zorientowana w aptecznych tematach, ale nasuwa mi się takie pytanie. Skoro lekarz wypisze receptę na szampon który ma zastać zrobiony, to czy nie można zlecić zrobienia tego szmponu wg. tej recepty w jakiejkolwiek aptece? Musi to być apteka warszawska?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie w każdej aptece można taką receptę wykonać. Niektóre apteki po prostu nie robią leków. Możesz poszukać w swoich okolicach apteki, w której robią leki.

   Ta apteka to pewnik, tam na pewno receptę zrealizujesz. No i to pan, który tam pracuje sam przepis znalazł i dopracował.

   Usuń
 6. Szanowni Państwo,

  Wpis powyższy powstał na prośbę Autorki bloga i zgodziłem się na publikację kilku pytań oraz odpowiedzi.
  Natomiast nie ma to żadnego wymiaru reklamowego. Apteka nie zarabia prawie wcale na wytwarzaniu leków robionych, głównie ze względu na duże koszty przeprowadzanych procesów nierozerwalnie połączonych z produkcją.
  Przepis został upubliczniony bez cienia czerpania korzyści z tego tytułu gdyż taki jest mój obowiązek jako pracownika sektora służby zdrowia.
  Wiem, że nie każdy pracownik polskich aptek podziela taką postawę, ale ja z tym problemów nie mam.
  Oczywiście zachęcam do odwiedzania lokalnych aptek celem wykonania tego leku. Natomiast problem może wystąpić z trzech powodów: 1. niechęć ściągania substancji czynnych ze względu na niską częstość występowania danej recepty 2. brak możliwości technicznych (nie każda apteka jest odpowiednio wyposażona) 3. brak umiejętności odpowiedniego przygotowania leku.
  Niestety taka jest sytuacja w kraju - aptek jest dużo, ale nie idzie za tym jakość ich usług, pomimo spełnienia podstawowych wymogów.
  Zatem należy szukać dobrze. W razie chęci współpracy danej placówki można skierować personel do nas, aby wytłumaczyć jak poprawnie sporządzić lek. Takich informacji nie można podawać ogólnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. głowo Ty to masz łeb do tych specyfików znajdowywania:)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Przepraszam, że nie w temacie oleju z wiesiołka...chciałam zapytać, czy płukanki z octu jabłkowego (bądź jakiegoś innego ewentualnie) pomagają w przypadku ŁZS?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie stosowałam nigdy płukanek z octu, ale wydaje mi się, że mogą pomóc. Ocet zakwasza, a drożdżaki nie przepadają za kwaśnymi środowiskami.

   Usuń
 9. Drodzy, przy Puławskiej jest apteka wykonująca leki recepturowe. Wykonali niedawno dla mnie lek recepturowy z rzadko aktualnie spotykanym antybiotykiem - gentamycyną. Zamierzam udać się do dermatologa i poprosić o receptę na tę recepturę, zobaczymy czy się uda i dam znać niebawem na tutejszym blogu (na wizytę mogę czekać nawet kiolka tygodni, więc proszę o cierpliwość).

  OdpowiedzUsuń
 10. Zamiennikiem dla Polytar-u jest amerykański MG217.

  Można go dostać np. tutaj:
  http://www.gumtree.pl/a-higiena-osobista/ursynów/szampon-dziegciowy-mg217-odpowiednik-polytar/1001357491790910502816609

  OdpowiedzUsuń